февруари 6, 2023

Помош на настраданото население погодено од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија

Силниот катастрофален земјотрес од 7,8 степени според Рихтеровата скала кој на

06 февруари 2023 година ги  погоди Турција и Сирија предизвика големи материјални штети, повредени  и човечки загуби.

Црвениот крст на Република Северна Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и Сирија за жртвите од страотниот земјотрес. Црвениот крст на РСМ е во комуникација со Турската Црвена полумесечина и Сириска Арапска Црвена полумесечина, на кои веднаш им беше понудена првична помош.

Сите заинтересирани правни субјекти и граѓани можат да донираат парична помош на:

–       Сметката на Фондот на солидарноста на Црвениот крст на РСМ: 300000001327966, даночен број: 4030984271620 АД Комерцијална банка со назнака: помош за населението во Турција и Сирија.

–       како и да се донираат 100 денари со повик на телефонските броеви 143 400 на Македонски Телеком и А1.

–       За донации на средства во странска валута:

NAME OF THE ORGANIZATION: RED CROSS OF THE REPUBLIC OF NORTH MACEDONIAN

BANK NAME: KOMERCIJALNA BANKA AD SKOPJE

BANK ADDRESS: UL. ORCE NIKOLOV NO.3, 1000 SKOPJE, MACEDONIA

BANK ACCOUNT: 300000000000133 25730522-11

SWIFT CODE: KOBSMK2X

IBAN CODE: MK07300701000001228

< врати се назад